Ohlédnutí za coursingovou sezónou 2013

Tak a máme tu opět listopad a s ním i poslední coursingový závod sezóny. Tentokrát byla po dlouhé době porušena tradice a závod se nekonal na Kozlově u Chaty Maxe Švabinského s vyhlášenou svatomartinskou husičkou a celkem malým počtem psů, ale v Brně. Nebyla husa a v závodě bylo více než 100 psů – prostě časy se mění.

Ale teď pěkně od začátku. 

Již tradičně (tři ročníky už jistě tradice jsou) začala závodní coursingová sezóna 12.1. NordCupem na Děčínském Sněžníku. Bohužel Dostihové a coursingové komisi se tak úplně nepovedl výběr termínu, jelikož v den závodu bylo v Praze vyhlášení Coursingového vítěze roku 2012. Protože ale my máme sportovního ducha, tak jsme pochopitelně dali přednost běhání. Nakonec se v závodě sešli tři deerhoundi – psi.Čest holek zachraňovala Lesley (Shagiead JustGoodFriends), která se zúčastnila svého prvního tréninku a vedla si moc dobře. Kluci první kolo běželi pěkně, Chico (Fritzen´sCoupe de Coeur) o dva body porazil Kvída (Alferon Irsias) a vzadu to jistil Rébus (Hyndsight Rebus). Po obědě, když jsme povídali a popíjeli kávu, najednou vidíme obrovský dým – a už se začali sjíždět hasiči. Při natahování návnady pro vipety totiž začala hořet čtyřkolka. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale z čtyřkolky zůstala jenom kostřička a černý flek na sněhu. Protože pořadatel neměl náhradu, byly výsledky vyhlášeny po prvním kole. 

V dalším zimním závodě 21.1. v Rakousku v Alpách barvy českých deerů hájil pouze Rébus. Obstál se ctí a umístil se na třetím místě ze šesti deerhoundů. Mladé holky Cindy (Cinderella z Podlipnice) a Lesley opět potrénovaly.

Předjaří bývá vždy na závody chudé a tak jsme různě trénovali – někdo v Brně, někdo u Igora, někdo v Litomyšli a další v Otradicích v rámci St. Patrik´s Day, někteří i ve výstavních kruzích (to se konečně proběhnou i páníčkové) – a ladili jsme formu na jarní závody. Mladá Daisy splnila podmínky pro udělení licence a byla připravená plnit podmínky pro nominaci na ME. 

První jarní závod se běžel ve třetím jarním dnu letošního roku již tradičně v Kralupech. To, že je jaro, jsme zjistili pouze v kalendáři. Zima, vichr, žádné zázemí, žádné občerstvení, jedna ToyToyka, která nešla ani zavřít, špatná organizace, pomalý průběh závodu – to aspirovalo na nejhorší závod sezóny. Ale co vadilo páníčkům, to vůbec nevadilo našim psíkům. Na startu se jich sešlo 7, což je v současné době velmi slušný počet. Všichni běželi moc pěkně na to, že to byl první závod po zimě. A jak to dopadlo? Těžko říct – pořadatelům se kromě již výše zmíněného, nepodařilo ani správně vyhlásit výsledky. A tak vítězkou byla jasně Daisy (Daisy Carrie Irater), která běžela svůj první závod a celou trať zvládla nádherně s přehledem zkušené závodnice. Druhá byla Molly (Queen Qumolly Qwinta of Dirty Mind) a pak už se výsledky rozcházejí - Rébus, Ašík (Assing Irater Irsias), Tonda (Anthony z Podlipnice), Kvído – nebo možná nějak jinak. Pořadatel to zkrátka nezvládl.

7.4. se konal Brněnský zajíc pořádaný Českým psem. Tento pořadatel je naopak zárukou, že všechno proběhne v pohodě, rychle, že bude nějaká hospůdka, kam se můžou zmrzlí, hladoví a žízniví páníčkové uchýlit. A letiště v Medlánkách to vše splňovalo. Na startu bylo pět deerů a tentokrát bodovalo mládí - Chico před Daisy a za nimi mazáci Kvído, Carrie a Ašík.

O týden později jsme se sešli na Mistrovství Čech, tentokrát v překrásném prostředí jezdeckého areálu v Ptýrově. Tento závod pořádal NCC a jako vždy perfektně. Jaro už konečně začalo chápat, že mu nezbývá nic jiného než přijít, a tak mezi kapkami deště a pořádnou průtrží mračen dokonce občas vykouklo i sluníčko. Čtyři holky a pět kluků bylo na startu závodu. Všichni se krásně proběhli, Mistrem Čech se stala Daisy před Molly, Carrie a Connie (Connie Randis Irater) a ve psech zvítězil Tonda před Kvídem, Chicem, Ášou a Rébusem. 

Další závod – Hanácký pohár proběhl již tradičně v Radslavicích u Přerova 27.4. Vzhledem k tomu, že byl přihlášen Chico, který v minulých závodech vždy v cíli napadl nekompromisně soupeře, majitelé deerhoundů účast vzdali. Jako jediného soupeře Chicovi jsme vyslali Kvída, o kterém jsme si byli jisti, že případnou rvačku ustojí. Vše dopadlo nakonec dobře, Kvído Chica porazil a holky Daisy a Carrie, které přijely fandit, si zaběhly krásné tréninkové běhy. Letos téměř dvouměsíční pauza v závodech v květnu a červnu byla vyplněná opět tréninky a výstavami.

A již se přiblížil coursingový vrchol sezóny - Mistrovstvím Evropy. Tentokrát se ME konalo v německém Pouchu 22. a 23.6. Jako v roce minulém byla česká výprava druhá nejpočetnější hned za německou, a nás těší, že mezi 71 psy z ČR bylo i 8 českých deerhoundů - tři feny – Daisy, Carrie a Molly a pět psů Áša, Tonda, Rébus, Kvído a Chico. Po povodních, které postihly oblast Pouchu dva týdny před závody, jsme měli obavy, jak pořadatelé vše zvládnou. Ale to by nebylo Německo, aby vše neklapalo – jediným problémem byly objížďky zaplavených oblastí a jejich špatné značení. Všichni ale veterinární přejímku konanou den před závodem stihli a po slavnostním zahájení šampionátu v přírodním amfiteátru jsme již netrpělivě vyhlíželi rozpis závodu na sobotní ráno. 

Pořadatelé postavili 4 tratě. V sobotu se běhalo souběžně na třech a v neděli na čtyřech tratích. Deerhoundy čekala ráno trať číslo tři a odpoledne dvojka. Tratě nebyly příliš dlouhé, ale technicky náročné. Krásná byla trojka, kde deeři běželi první kolo. Vedla mezi vysokými kopci podél jezera, kde psi museli prokázat jak rychlost, tak orientaci a schopnost vyhodnotit situaci. Jediná vada byla, že majitel viděl od startu pouze začátek a úplný konec. Co se dělo na zbytku tratě se dozvídal pouze od známých usazených na kopcích okolo. O to netrpělivěji jsme očekávali výsledky prvního kola. Carrie skončila na šestém děleném místě a další dvě feny ve druhé polovině15-ti členného startovního pole. Ve psech byl Kvído na děleném druhém místě, Tonda o dva body za ním čtvrtý, Áša osmý, Rébus se dělil s Chickem o dvanácté místo. Takhle rozběhnutý závod dával šance alespoň na nějaké umístění „na bedně“ pro českou výpravu. Druhé kolo se běželo na trati číslo dvě. Na první pohled byla jednodušší – celkem úzká louka s kopcem uprostřed (takovou homolí), křovím a pár stromy. Pro plemena, která sledují návnadu, byla jednoduchá, ale naši stratégové (stejně jako v neděli galgové) z ní udělali detektivku. Trať vedla kolem kopce vpravo. Pokud se ale někdo rozhodl nadhánět zleva, musel být dostatečně rychlý, aby návnadu za kopcem uviděl dříve, než mu zmizí za stromy a křovím. A tak druhé kolo zamíchalo pořadím. Ve fenkách poskočila málo zkušená Daisy na 8. místo, Carrie skončila 11. a Molly 13. U psů, našich stratégů, jsme měli celkem obavy, co na trati vymyslí. Áša spadl do pasti stavitele trati a skončil celkově 13., Rébus na startu marně čekal na svého soupeře Chica, který start zmeškal, a tak běžel sám  a poskočil na 9. místo. No a při vyhlašování jsme netrpělivě čekali, jestli Kvído nebo Tonda skončí na bedně do 6. místa. Tonda nakonec zůstal těsně pod stupni na 7. místě a Kvído obhájil 3. místo z ME v Maďarsku. 

Co říci na závěr ME – mladí, snažte se! Věkový průměr našich závodníků je už dost vysoký a je potřeba nová generace, která naváže na úspěchy z minulých let.

Závodní sezóna v ČR pokračovala hned týden po ME závodem v Chlumci, kterého se nezúčastnil ani jeden deerhound – všichni po zásluze odpočívali po ME.

A tak další setkání našich běžců proběhlo na Gadově memoriálu v Hynčicích pod Sušinou 28.7. Celý týden byla obrovská vedra, a proto jsme měli o naše závodníky trochu obavy. Ale prostředí lyžařského areálu, psí sprchy, zázemí hospůdky a velice rychlý průběh závodu přispěl k tomu, že jsme již po 15-té hodině odjížděli spokojení domů po odběhaných dvou kolech. A výsledky? Daisy, Kvído, Carrie a Ašík. 

Další víkend Saluki klub pořádal Chlumecký střapec. Bohužel vedro pokračovalo, a tak se na start postavili pouze dva odvážní kluci – Kvído a Rébus. Běželo se pouze jedno kolo, druhé bylo pro vysoké teploty zrušené. Lesley si odběhla krásný tréninkový běh. Kdyby běžela závod, tak by to asi oběma zkušeným profíkům nandala.

A protože časy se mění, z Poháru města Litomyšle se náhle stal závod O zlatou podkovu a pořádal ho 24.8. Český pes ve Slušovicích na dostihové dráze. Trať opět zaskočila stratégy a tentokrát se do pasti chytil Kvído. Ale ani ostatní nepodali své standardní výkony a tak s velkou převahou zvítězila skoro veteránka Mollinka a za ní skončili v malých odstupech Daisy, Carrie, Kvído a Ašík. 

Mezinárodní mistrovství České republiky v  Ptýrově 14.9. se konalo za účasti tří fen a tří psů. Na tento víkend se velmi těšili i páníčci, protože zkušenost z jarního závodu nás neomylně táhla do místní restaurace na vynikající pokrmy. Tentokrát pořadatel NCC postavil dvě tratě, na kterých se běhalo souběžně, a pro druhé kolo se vystřídaly. Tratě byly pro psy krásně čitelné, přehledné, nebyly tam žádné záludnosti a tak se s nimi většina vyrovnala úspěšně. A výsledky? Mezinárodní mistryní ČR se stala Mollinka před Daisy a Carrie. Ve psech titul obhájil Kvído před Rébusem a Ášou. Lesley si v rámci víkendu splnila všechny licenční běhy a Cindy oba společné. 

Mistrovství České republiky v Kralupech se nezúčastnil ani jeden deerhound a Memoriálu Karla Grünwalda fenka Evangeline Margodeer, která v letošním roce také splnila podmínky pro udělení licence.

Tak a jsme zpět u posledního závodu sezóny – Honu na Lišku, konaného 9.11. na letišti v Brně Medlánkách. Počasí bylo pravé po dušičkové, sychravo, občas déšť. To ale nevadilo závodníkům. Se sezónou se přijela rozloučit tradiční sestava, která se účastnila téměř všech závodů. A pořadí? Molly, Daisy, Carrie a kluci - Kvído, Ašík aRébus, který na příštích závodech už bude mít domácí konkurenci Lesley, která zde běžela pouze trénink, protože ještě nedosáhla 18-ti měsíců věku.

Co zbývá dodat? 

 • že titul Coursingového vítěze roku 2013 získala ve fenách mladá nadějná Daisy a ve psech již po třetí zkušený Kvído
 • že na závodech jsme strávili mnoho krásných dnů, slunečných i zamračených
 • že jsme zažili spoustu radosti z vítězství, z doběhů ve zdraví a neméně legrace při sledování závodnických strategií našich miláčků
 • že jsme zase o něco více poznali naše psy, jejich myšlení, chování
 • že jsme občas byli rozladění a smutní z výsledků, když jsme měli pocit, že závodníci nebyli hodnoceni spravedlivě
 • že jsme zažili mnoho krásných večerů a pohodových dnů s kamarády
 • že jsme při závodech nachodili spoustu kilometrů a udělali něco pro své zdraví
 • že jsme poznali nové, stejně „postižené“ chrtaře z Česka i zahraničí
 • že časy se mění a úroveň organizace závodů v Česku výrazně roste
 • že pro sezónu 2014 jsou nachystána nová i stará závodiště a noví i staří pořadatelé
 • a že zveme všechny majitele (nejen) deerhoundů – přidejte se k nám a zažívejte krásné chvíle napětí, vzrušení, radosti se svými psími i lidskými kamarádyAutor: Hana Richterová

Článek je původní a pouze pro zveřejnění na těchto stránkách. Kopie, změny jsou možné jen se souhlasem autora.

Czech English French German Hungarian Italian Polish Russian Spanish


Klubové akce 2018:

Klubové výstavy:
16.6.2018
Klubová výstava
se zadáváním titulu KV
Náměšť nad Oslavou

25.8.2018
Klubová výstava
Praha