Výzkum dlouhověkosti psů

Vážení přátelé,

na Valné hromadě ČMKU jsme zapojili naše plemeno do výzkumu určení genu dlouhověkosti. Prosíme o maximální možnou spolupráci, protože určitě si všichni přejeme, aby naši deerhoundi byli po našem boku co nejdéle.

Protože víme že deerhoundů ve věku 10+ u nás moc nežije, oslovili jsme přátele z Německa, Holandska a Skandinávie a potřebných minimálně 15 vzorků tak získali.

Do obálky mimo sáčku se vzorkem slin viz. níže, přidejte prosím kopii rodokmenu a sáček označte jménem a čipem/tetovacím číslem psa/fenky. Prosím podat krátkou zprávu, že jste vzorek odeslali telefonem , na můj Messenger nebo  mail vobornikova@cbox.cz

Členství v Czech Deerhound Clubu není podmínkou !!   po rozkliknutí nadpisu další informace od ředitele ZOO Tábor RNDr. Evžena Korce, CSc. 

Těšíme se na Vaši spolupráci

 

 

Přikládám dopis od ředitele Zoo Tábor, který úspěšně výzkum vede u jiných plemen

Vážená paní inženýrko,

Na základě naší diskuze o možnosti zapojení Vašeho Czech deerhound clubu do našeho výzkumu genů pro dlouhověkost u psů na valné hromadě ČMKU, zasílám informace o výzkumném programu. 

Výzkum provádí ZOO Tábor ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR. Výzkum je popsán zde. Dosud byly popsány geny související s dlouhověkostí u plemene cane corso. Publikace je možné nalézt zde a zde.  Objev těchto genů umožňuje v jakémkoliv věku psa zjistit na základě molekulárně genetického testu, zda se pes dožije vysokého věku. Toto zjištění umožňuje cílené křížení psů s potenciální dlouhověkostí a vznik dlouhověkých linií. Nyní výzkum pokračuje ověřováním, zda geny nalezené u plemene cane corso jsou přítomny i u dalších plemen psů. 

Pro toto ověření potřebujeme získat bukální stěry, ze kterých se následně izoluje DNA. Odběr bukálních stěrů je možné vidět zde. Bukální stěry je možné zaslat i poštou.

Konkrétně u plemene skotských jeleních psů potřebujeme 30 bukálních stěrů od kontrolní skupiny v rozmezí 2 -5 let a od 30 stěrů od dlouhověkých psů starších 10 let.

Každému chovateli, který nám poskytne bukální stěry, poskytneme zdarma 1 rodinnou jednodenní vstupenku do ZOO Tábor.

S pozdravem

RNDr. Evžen Korec, CSc.

předseda Cane Corso klubu Česká republika

ředitel ZOO Tábor

T: (+420) 233 372 021

E: director@zootabor.eu

 

Czech English French German Hungarian Italian Polish Russian Spanish


Klubové akce 2018:

Klubové výstavy:
16.6.2018
Klubová výstava
se zadáváním titulu KV
Náměšť nad Oslavou

25.8.2018
Klubová výstava
Praha